Każdy kto chce prowadzić aptekę musi zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z szeregiem obowiązków i koniecznością spełniania wymogów prawnych. Jednym z podstawowych jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie apteki. Powyższe zezwolenie wydawane jest przez Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. Chcąc je uzyskać trzeba spełnić szereg wymogów, w tym być :
-farmaceutą posiadającym prawo wykonywania zawodu, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą lub
– spółką jawną lub spółką partnerską, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu, o którym mowa powyżej lub
– uczelnią prowadzącą kształcenie na kierunku farmacja.
Pojawia się w takim wypadku pytanie, co dzieje się z apteką w przypadku śmierci osoby która aptekę prowadziła. Czy może być ona prowadzona nadal przez spadkobierców takiej osoby? Jeśli spojrzymy na podstawowe przesłanki wygaśnięcia zezwolenia wydać by się mogło, że takiej możliwości nie ma.
Z mocy prawa bowiem zezwolenie na prowadzenie apteki wygasa w następujących przypadkach: w razie śmierci osoby fizycznej, na rzecz której zezwolenie zostało wydane, jeżeli zezwolenie zostało wydane na rzecz podmiotu będącego osobą fizyczną, w razie rezygnacji z prowadzenia apteki przez podmiot uprawniony do jej prowadzenia, a także w razie likwidacji osoby prawnej lub jej przekształcenia w podmiot inny niż wskazany w art. 99 ust. 4 pkt 2 prawa farmaceutycznego (Dz.U. z 2024 r. poz. 686).
Wygaśnięcie zezwolenia stwierdza właściwy Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny decyzją o charakterze deklaratoryjnym.
Od tej ogólnej zasady jest jednak wyjątek. W przypadku śmierci osoby fizycznej uprawnionej do prowadzenia apteki zezwolenie na prowadzenie apteki nie wygaśnie jeżeli chociażby jeden z jej spadkobierców, jej małżonek, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, lub osoba, która nabyła przedsiębiorstwo lub udział w nim na podstawie zapisu windykacyjnego, spełnia warunki, o których mowa w art. 99 ust. 4 pkt 1, ust. 4a i 4b, oraz nie zachodzą w stosunku do nich okoliczności, o których mowa w art. 99 ust. 3 i 3a, art. 100 ust. 2 pkt 5a lit. a-c oraz art. 101 pkt 2-5. Nie wygasa ono również przez okres 24 miesięcy od dnia śmierci, jeżeli chociażby jeden z jej spadkobierców, jej małżonek, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie, osoba, która nabyła przedsiębiorstwo lub udział w nim na podstawie zapisu windykacyjnego albo zarządca sukcesyjny, o którym mowa w ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, spełnia warunki, o których mowa w art. 99 ust. 4a i 4b, oraz nie zachodzą w stosunku do nich okoliczności, o których mowa w art. 99 ust. 3 i 3a, art. 100 ust. 2 pkt 5a lit. a-c oraz art. 101 pkt 2-5.
W tej drugiej z opisanych sytuacji aptekę może prowadzić zatem nawet osoba która nie jest farmaceuta. Następca prawny (spadkobierca) muszą jednak pamiętać ,że w terminie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, na rzecz której zostało wydane zezwolenie, muszą złożyć wniosek do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o dokonanie zmiany w zezwoleniu w zakresie określenia podmiotu posiadającego zezwolenie i wskazać osoby spełniające wymagania jako zezwoleniobiorcę. W przypadku gdy osoby te nie wystąpią o dokonanie zmiany w zezwoleniu, wygasa ono z dniem następującym po ostatnim dniu terminu na złożenie wniosku.