Skutkiem wejścia w życie przepisów tzw. „ustawy apteka dla aptekarza 2.0” nie jest zakazanie lub jakiegokolwiek ograniczenie prawa dziedziczenia aptek.
Ustawa wprowadza wyraźne wyłącznie w powyższym zakresie. Oznacza to, że przejęcie spółki lub podmiotu prowadzącego aptekę na podstawie instytucji dziedziczenia jest w dalszym ciągu dopuszczalne, jeżeli przejęcie kontroli nad apteką nastąpiło w wyniku nabycia spadku.
Ustawa – Prawo farmaceutyczne przewiduje 3 modele dziedziczenia aptek przez spadkobierców:
- Pełne oraz bezterminowe (nieograniczone w czasie) dziedziczenie prawa do dalszego prowadzenia apteki na dotychczasowych zasadach przez spadkobierców. Dotyczy to dziedziczenia udziałów w podmiocie prowadzącym apteką w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcji w spółki akcyjnej.
- Pełne oraz bezterminowe (nieograniczone w czasie) dziedziczenie prawa do dalszego prowadzenia apteki na dotychczasowych zasadach przez spadkobierców. Dotyczy to sytuacji, gdy spadkobiercą jest farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę osobową (jawną, partnerską). Przedmiotem działalności jednoosobowej firmy lub spółki może być wyłącznie prowadzenie aptek. Wspólnicy spółki partnerskiej mogą być wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu
- Przewidziano również rozwiązanie przejściowe. Dziedziczenie na zasadach obowiązujących również przed dniem wejścia w życie przepisów ustawy „Apteka dla aptekarza 2.0”, przez okres 24 miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy, w przypadku spadkobierców niebędących farmaceutą.
Mając na uwadze przewidzenia rozwiązania, spadkobiercy właściciela apteki co do zasady będą mogli w dalszym ciągu prowadzić przedsiębiorstwo spadkodawcy. Każdorazowo jednak inne przepisy będą znajdowały zastosowanie. Ewentualnie właściciel apteki, jeśli chce w przyszłości przeprowadzić sukcesję, powinien uprzednio skonsultować formę prowadzenia działalności, jeśli ewentualni spadkobiercy nie posiadają uprawnień farmaceutów.