Zyskująca popularność usługa asysty przy porodzie domowym wymaga odpowiedniego uregulowania praw i obowiązków w formie pisemnej umowy. Jakie elementy powinna zawierać taka umowa? O czym absolutnie nie powinno się zapomnieć, a co stanowi fakultatywne postanowienia? O tym w dzisiejszym wpisie…
Każda umowa w części wstępnej zawiera dane stron. Położna powinna przedstawić w tej części dane, pod którymi prowadzi działalność zawodową, w tym koniecznie numer prawa wykonywania zawodu. Po stronie pacjentki/klientki najistotniejsze jest wskazanie adresu zamieszkania, numeru PESEL, dokumentu tożsamości. W związku z ujęciem danych osobowych, do umowy powinna zostać dołączona klauzula dotycząca sposobu ich przetwarzania.
Kolejnym elementem umowy są oświadczenia stron, czasami poprzedzone preambułą. Skoro jednak umowa o położniczą opiekę okołoporodową, zakładającą poród domowy, jest jednak usługą dość niekonwencjonalną, to wyjść należy z założenia, że strony wiedzą co chcą osiągnąć…nic bardziej mylnego. Wzajemne wyobrażenia, przeniesione na język prawny, pozwalają nazwać istotne składowe usługi.
Na usługę zwykle składają się wizyty poprzedzające, kwalifikacja, obecność przy samym porodzie oraz wizyty patronażowe. W umowie powinny zostać ściśle określone zobowiązania położnej oraz pacjentki. Ta druga, w związku z planowanym porodem domowy, musi liczyć się z ponadnormatywnymi wymogami. Wszystkie działania usługodawcy i klientki podporządkowane są wszakże osobie trzeciej – mającemu się narodzić dziecku. Wszystkim stronom umowy przyświeca cel zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa oraz komfortu przyjścia na świat. Aby sprostać temu wymaganiu – konieczne jest ścisłe stosowanie się pacjentki do wytycznych położnej domowej oraz świadomość sankcji za przekroczenie wyznaczonego standardu.
Standardowo pacjentka zobowiązuje się do okazania położnej przed porodem: oryginału karty ciąży, oryginału wykonanych w ciąży badań w kierunku infekcji WR, Hbs, HCV, HIV, toxoplasmozy IgG i IgM, różyczki IgG i IgM, wyniku badania grupy krwi, badania TSH, wynik poziomu glukozy (krzywej cukrowej), badania morfologii i ogólnego moczu (morfologia i badanie ogólne moczu wykonane nie wcześniej niż 1 miesiąc przed rozpoczęciem porodu). Pacjentka powinna w umowie zobowiązać się do wykonania po 35 tygodniu ciąży określonych badań, w tym w szczególności: w kierunku GBS, CRP, posiew moczu, układ krzepnięcia oraz badanie USG po 36 tygodniu ciąży zawierające: badanie przepływów, fetometrię, lokalizację i dojrzałość łożyska, AFI. Umowa może zakładać uprawnienie położnej do żądania dalszych (innych) aktualnych konsultacji specjalistycznych.
Strony umowy muszą mieć świadomość, że poród domowy może zakończyć się jednak transferem do placówki szpitalnej. Umowa musi oczywiście uwzględniać taką ewentualność, również w zakresie obowiązku stosownego miarkowania honorarium.
Umowa „o poród domowy” może zakładać różne elementy fakultatywne np. obowiązek sporządzenia planu porodu, rabat z tytułu kolejnej prowadzonej ciąży i przyjęcia porodu itp.
Omawiając różne ewentualności należy również przewidzieć konieczność zapewnienia zastępstwa, w razie niemożności stawiennictwa położnej podczas porodu. Strony wskazują zaakceptowane zastępczynie, które wstąpią w miejsce strony, do świadczenia usługi.
Umowa o „poród domowy” nie jest nigdy dziełem skończonym. Opracowanie wzoru warto skonsultować z prawnikiem, natomiast (nomen omen) życie pisze swoje scenariusze i warto te sytuacje obejmować treścią kolejnych (edytowanych) klauzul.