Artykuł powstał na podstawie zapytania lekarki, prowadzącej indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, która otrzymała prośbę od położnej prowadzącej swoją praktykę położniczą dotyczącą wystawienia recepty na leki wchodzące w skład zestawu przeciwwstrząsowego. Postała wątpliwość, czy lekarka ma uprawnienia do tego, aby poprzez wystawienie recepty lub recept zapewnić praktykującej położnej dostęp do składników zestawu przeciwwstrząsowego.
Produkty lecznicze wchodzące w skład zestawu przeciwwstrząsowego, ratującego życie, które mogą być stosowane przez pielęgniarkę i położną określone są w załącznikach Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, oraz wykazu produktów leczniczych wchodzących w skład zestawów przeciwwstrząsowych, ratujących życie (dalej: Rozporządzenie). Do produktów tych zalicza się np. adrenalinę czy hydrokortyzon. Produkty te mogą zostać zakupione bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej bez recepty, w związku z prowadzoną przez położną praktyką położniczą, co wynika wprost z przepisów Prawa farmaceutycznego (zob. art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 06.09 2001 r. — Prawo farmaceutyczne i wydane w oparciu o ten przepis Rozporządzenie MZ z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie podmiotów uprawnionych do zakupu produktów leczniczych w hurtowni farmaceutycznej). Jednak nie jest to jedyna możliwość z jakiej położna (czy też pielęgniarka) może skorzystać, chcąc wyposażyć się w ramach swojej praktyki w zestaw przeciwwstrząsowy. Zarówno pielęgniarka jak i położna mogą skorzystać z recepty wystawianej przez lekarza. Nie mogą bowiem skorzystać w tym zakresie z własnej recepty, ponieważ nie wszystkie produkty lecznicze wchodzące w skład zestawu przeciwwstrząsowego mogą zostać objęte receptą położnej czy pielęgniarki.
Zatem podsumowując,, stwierdzić trzeba, że, lekarka może wystawić receptę na zakup produktów leczniczych stanowiących składniki zestawu przeciwwstrząsowego potrzebnego w praktyce położnej. Taki zestaw położna może wprawdzie zakupić bezpośrednio w hurtowni farmaceutycznej, ale może także zakupić go w aptece, gdzie jednak będzie potrzebowała lekarskiej recepty. To samo dotyczy pielęgniarki prowadzącej indywidualną praktykę zawodową.
Na marginesie można wspomnieć, że Rozporządzenie różnicuje zestaw przeciwwstrząsowy ratujący życie na taki, w skład, którego wchodzą produkty lecznicze, które mogą być stosowane przez lekarza, lekarza dentystę, felczera lub starszego felczera, oraz na taki w skład, którego wchodzą produkty lecznicze, które mogą być stosowane przez pielęgniarkę lub położną.