Prawo. Stosuje się...

Czy ratownik medyczny może przeprowadzić badanie ginekologiczne?

Odpowiedzialność, Prawa pacjenta, Ratownictwo medyczne

Ostatnie doniesienia medialne skłoniły środowisko ratowników medycznych do rozstrzygnięcia wątpliwości w zakresie uprawnień do przeprowadzenia badania fizykalnego. Media jednostronnie opowiedziały się przeciwko takiej możliwości, opierając się na opinii  wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej dotyczącą uprawnień ratownika medycznego w zakresie wykonywania badania ginekologicznego. Sprawa nie jest jednak tak jednoznaczna.

W związku z publikacją artykułu na portalu Onet rozgorzała dyskusja o możliwości przeprowadzania badania ginekologicznego przez ratowników medycznych. Przywołana publikacja oparła się w całości na jednej opinii konsultanta wojewódzkiego.

Opinia dolnośląskiego wojewódzkiego konsultanta

 Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 22 czerwca 2023 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego, ratownik medyczny nie może przeprowadzać badania ginekologicznego (z wyjątkiem kobiety ciężarnej) samodzielnie lub na zlecenie lekarza. Procedury, jakie może wykonać ratownik medyczny z zakresu ginekologiczno-położniczego, jest przyjęcie porodu

Opinia konsultanta krajowego

Sprawa nabrała dużego rozdźwięku w środowisku, co zaowocowało zaciągnięciem kolejnych opinii, w tym konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny ratunkowej prof. Jerzego R. Ładnego.

Konsultant krajowy przyjął stanowisko dokładnie odwrotne: w zakresie możliwości wykonania badania per vaginam przez ratownika medycznego potwierdził on stanowisko dotychczas prezentowane również przez Ministerstwo Zdrowia. Ratownik medyczny, udzielający medycznych czynności ratunkowych posiada takie uprawnienie, o ile dolegliwości zgłaszane przez pacjentkę i prezentowane objawy uzasadniają potrzebę przeprowadzenia takiego badania.

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych również „za”

W stanowisku z dnia 24 listopada 2024 r. dr n. med. Michał Kucap również opowiedział się za uznaniem, że ratownik medyczny, podejmując czynności ratunkowe, posiada uprawnienie do badania fizykalnego pacjentki. Krajowy ekspert ds. ratownictwa medycznego wskazał ponadto, że zaniechanie przez ratownika takich czynności u pacjentki, u której występuje podejrzenie ostrego stanu ginekologicznego lub położniczego, stanowić będzie postępowanie niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Skutkować to może odpowiedzialnością karną i zawodową.

Wojciech Zalewski

Adwokat. Ukończył Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Doradza w bieżącej działalności gospodarczej i statutowej jednostek sektora publicznego i prywatnego. Specjalizuje się w zagadnieniach zarządczych podmiotów pozarządowych. Reprezentuje strony w postępowaniach sądowych. Prowadzi szkolenia prawne.