Prawo. Stosuje się...

Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce

Dokumentacja, Finanse, Wymagania formalne

Podmiot świadczący usługi lecznicze, do którego po pomoc zgłosi się obcokrajowiec, powinien zweryfikować jego uprawnienie do sfinansowania przez publicznego płatnika. Jakie dokumenty regulują tę kwestię? Jaki podmiot sfinansuje usługi medyczne? Kiedy należy obciążyć pacjenta?

Podstawowym dokumentem wykazującym uprawnienie do skorzystania z publicznej ochrony zdrowia przez obcokrajowca jest Europejska Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wydawana jest dla obywateli Unii Europejskiej, którzy zgodnie z przepisami krajowymi podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. EKUZ jest ważna wyłącznie z dowodem tożsamości. Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie również na podstawie Certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Podmiot świadczący usługę medyczna będzie zobowiązany w takim przypadku do skontaktowania się z oddziałem wojewódzkim NFZ, który podejmie się pośrednictwa w potwierdzeniu uprawnienia do skorzystania z usług medycznych finansowanych przez płatnika publicznego.

Obywatele państw UE/EFTA ( obejmuje 4 kraje członkowskie: Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię) mogą również podejmować leczenie planowane, na tych samych zasadach co obywatele polscy, jeśli wylegitymują się dokumentem S1 lub dokumentem S2. W takim przypadku konieczne jest uprzednie uzyskanie przez pacjenta odpowiedniej decyzji w Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Istotne uprawnienia przysługują również obywatelom krajów, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowę bilateralną w dziedzinie ochrony zdrowia, ubezpieczenia społecznego, etc. Do tych krajów należą: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Republika Macedonii, Serbia, Tunezja. Leczenie obywateli tych Państw sfinansuje bezpośrednio Ministerstwo Zdrowia. Wniosek o sfinansowanie kosztów leczenia obsługuje Departament Lecznictwa. Wniosek powinien zawierać oznaczone załączniki, w tym m.in. kopię dokumentu potwierdzającego dane osobowe pacjenta, fakturę VAT, kartę informacyjną leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, tabelaryczne zestawienie świadczeń opieki zdrowotnej, oświadczenie Dyrektora placówki medycznej, potwierdzające, że cena za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej zawarta w zestawieniu jest zgodna z umową zawartą  z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W razie braku możliwości potwierdzenia uprawnień pacjenta do skorzystania z publicznej ochrony zdrowia podmiot udzielający świadczeń na możliwość wystawić dokument płatniczy na rzecz obcokrajowca, obciążając go kosztami leczenia. Jeśli w istocie posiadał on uprawnienie do nieopłatnej opieki, będzie miał możliwość uzyskać zwrot uiszczonych środków u swojego ubezpieczyciela krajowego.

Wojciech Zalewski

Adwokat. Ukończył Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Doradza w bieżącej działalności gospodarczej i statutowej jednostek sektora publicznego i prywatnego. Specjalizuje się w zagadnieniach zarządczych podmiotów pozarządowych. Reprezentuje strony w postępowaniach sądowych. Prowadzi szkolenia prawne.