Krąg uprawnionych do bezpłatnego zaopatrzenia w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz” oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest ściśle określony. Jakim dokumentem powinien legitymować się świadczeniobiorca? Kto jest odpowiedzialny za weryfikację uprawnienia?
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych reguluję krąg osób, którym przysługują tzw. darmowe leki.
Należą do niego przede wszystkim osoby, które ukończyły 65. rok życia. Listę refundowanych leków publikuje Minister Zdrowia w obwieszczeniach dostępnych na stronie internetowej urzędu: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenia-ministra-zdrowia-lista-lekow-refundowanych
Szczególną grupę osób uprawnionych do otrzymywania nieodpłatnego zaopatrzenia w leki stanowią osoby z nadanymi uprawnieniami kombatanckimi. Ze względu na mnogość możliwych tytułów do uprawnień, w tym wpisie nie scharakteryzowano konkretnie każdej grupy. Dobre podsumowanie stanowi spis ze strony Urzędu ds. Kombatantów i osób represjonowanych dostępny pod tym linkiem: https://www.kombatanci.gov.pl/pl/uprawnienia/sprawy-zdrowotne-i-socjalne/inne/327-bezp%C5%82atne-leki.html
Do powyższego wpisu należy poczynić jedno zastrzeżenie: Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ nie wydają już decyzji dla małżonków inwalidów wojennych lub osób represjonowanych pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu ani dla wdów i wdowców po poległych żołnierzach, zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych uprawnionych do renty rodzinnej. W przypadku tych grup osób jedynym możliwym do uzyskania dokumentem jest zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wydawane najczęściej wraz z decyzją o przyznaniu renty rodzinnej lub na odrębny (nieodpłatny) wniosek.
Apteki i punkty apteczne wydają pacjentom bezpłatnie leki na podstawie recepty wystawionej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Uprawnieni do wystawienia recepty weryfikują możliwość zaopatrzenia w leki o kategorii dostępności „Rp” lub „Rpz”