To może być naprawdę zaskakujące dla grupy zapaleńców, którzy postanowili utworzyć stowarzyszenie dla lepszego świadczenia pomocy medycznej. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dotyczy nie tylko instytucji finansowych i wielkich fundacji. Również w ich stowarzyszeniu, prowadzącemu np. przychodnię albo poradnię medyczną, jeśli dokonają transakcji gotówkowej o wartości dziesięciu tysięcy euro, czyli ok. 42 tysięcy złotych, na przykład kupią używany samochód albo zlecą remont łazienki, muszą się liczyć z odpowiedzialnością za niedochowanie rygorów ustawowych.
Zgodnie z Art. 2 ust. 22) Ustawy, stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, utworzone na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. z 2020 r. poz. 2261), w zakresie, w jakim przyjmują lub dokonują płatności w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 10 000 euro, bez względu na to, czy płatność jest przeprowadzana jako pojedyncza operacja, czy kilka operacji, które wydają się ze sobą powiązane.
Wystarczy, że kilka rat za remont łazienki i gabinetu w wynajmowanym budynku zsumuje się do 42 tysięcy złotych, ba, że dokona transakcji wprawdzie z sobą zupełnie niepowiązanych, ale mogących wydawać się powiązane, a stowarzyszenie wpada w reżim ustawy i chcąc, nie chcąc, bierze aktywny udział w zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, co więcej grozi mu odpowiedzialność za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy, np:
– wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za wykonanie obowiązków określonych w ustawie,
– sporządzenia oceny ryzyka,
– wprowadzenia wewnętrznej procedury,
– wysyłania pracowników na szkolenia z zakresu omawianej problematyki,
– stosowania środków bezpieczeństwa finansowego, w tym identyfikacji klienta oraz weryfikacji jego tożsamości, identyfikacji beneficjenta rzeczywistego oraz podejmowanie czynności quasi śledczych, szczególnie w celu : weryfikacji jego tożsamości i ustalenia struktury własności, oceny stosunków gospodarczych, ich celu i zamierzonego charakteru; badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych będących w dyspozycji klienta.
Obowiązków tych jest znacznie więcej.
Stowarzyszenie medyczne obowiązane też będzie do dokumentowania zastosowanych środków bezpieczeństwa finansowego oraz wyników bieżącej analizy przeprowadzanych transakcji i wykazywania tego, jak zastosowało środki, na żądanie publicznoprawnych podmiotów kontrolujących je.
Pozostaje współczuć i mieć nadzieję, że te i kolejne pomysły legislacyjne z poziomu UE nie zniechęcą całkowicie lekarzy i pielęgniarek do poszukiwania nierozbudowanych administracyjnie i organizacyjne form świadczenia pomocy medycznej, takich, jaką wydawało się dotąd np. stowarzyszenie.