Prawo. Stosuje się...

Odmowa wydania leku przez farmaceutę – polemika

Dr Bartosz Greczner w swoim ostatnim artykule opublikowanym na tym blogu pt: Odmowa wydania leku przez farmaceutę – analiza prawna przyznaje, że to „złożony problem, który wymaga dogłębnej analizy zarówno z perspektywy prawa farmaceutycznego, jak i etyki zawodowej”. Jednak Autor zamiast dogłębnej analizy poszedł jednostronnie za Postanowieniem Sądu Najwyższego, nie poddając go krytycznej ocenie. Tymczasem było to orzeczenie skrajne, nie ważące wchodzących w konflikt wartości.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie lekarza z powodu zawinionej utraty uprawnień zawodowych?

Zgodnie z treścią art. 52 k.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika między innymi z powodu zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Jak rozumieć to w odniesieniu do zatrudnionego w podmiocie leczniczym lekarza lub lekarza dentysty? Czy w odniesieniu do lekarzy przybywających z Ukrainy po lutym 2022 r. i zatrudnionych na podstawie decyzji Ministra Zdrowia obowiązują te same, czy inne podstawy ewentualnego zwolnienia z powodu zawinionej utraty uprawnień?

Odmowa wydania leku przez farmaceutę – analiza prawna

W codziennej praktyce farmaceutycznej, specjaliści często stają przed dylematami etycznymi i prawnymi związanymi z wydawaniem leków. Odmowa wydania leku przez farmaceutę to złożony problem, który wymaga dogłębnej analizy zarówno z perspektywy prawa farmaceutycznego, jak i etyki zawodowej. Przypadek odmowy wydania tzw. tabletki „dzień po” przez farmaceutkę, który trafił do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy, wyraźnie ilustruje złożoność tego zagadnienia w Polsce.