Prawo. Stosuje się...

Apteka dla aptekarza a dziedziczenie apteki

Prowadzenie apteki wiąże się z szeregiem obowiązków i wymogów jakie musi spełnić osoba ją prowadząca. Jednym z nich jest konieczność uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki. Co do zasady, aby takie zezwolenie uzyskać trzeba być farmaceutą posiadającym prawo wykonywania zawodu . Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy osoba dotychczas prowadząca aptekę umrze. Czy jej spadkobiercy mogą nadal prowadzić aptekę?

Nieterapeutyczne zabiegi medycyny estetycznej nie są świadczeniami zdrowotnymi.

W artykule kontynuuję rozważania na temat tego jak kształtuje się granica pomiędzy medycyną a „medycyną estetyczną”. W lipcowym moim artykule („Powiększanie piersi u stomatologa, czyli rzecz o kosmetologii i medycynie.”) opisywałem przypadek lekarki, która przeprowadziła zabieg powiększenia piersi przy użyciu żelu hydrofilowego, a który to zabieg został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za świadczenie zdrowotne w myśl przepisu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o działalności leczniczej (dalej także jako u.d.l.), (postanowienie z 26 maja 2021 roku, sygn. akt I KK 23/21).

Umowny zakaz podbierania pacjentów

Podbieranie pacjentów kolegom jest zachowaniem rażącym, oczywiście poniżej godności każdego zawodu medycznego. Obowiązek poszanowania istniejącej relacji pacjenta z lekarzem, pielęgniarką, czy terapeutą wynika przecież z obowiązku lojalności koleżeńskiej, zachowania skromności i niesięgania po cudze efekty pracy.

Formy współpracy fizjoterapeutów

Prawnie dopuszczalne formy współpracy fizjoterapeutów opisuje ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Wyróżniamy wykonywanie zawodu: •w ramach praktyk zawodowych, •na podstawie umowy o pracę, •w ramach stosunku służbowego, •w ramach wolontariatu, •na podstawie umowy...

Jak obronić relację lekarz-pacjent przed rygoryzmem prawnym?

Jako pierwszy przez służbę zdrowia przeszedł boom na regulaminy RODO. Potem zaczęła płynąć istna rzeka przepisów. Obowiązki przepisywania rejestrów i dokumentacji lekarskiej z papieru na komputery, obowiązek przesyłania danych wrażliwych o pacjentach do wielkich (łatwych do przejęcia) sieci informatycznych, obowiązek tworzenia martwych dokumentów mających wykazywać, że dyrekcja podjęła starania o jakość leczenia w zakładzie leczniczym, obowiązki tworzenia odrębnych regulaminów i procedur, standardów przeciwdziałania krzywdzeniu seksualnemu małoletnich. Jest ich znacznie więcej. Kolejne obowiązki, a z każdym z nich nowy zestaw papierów, procedur i deklarowania starań o najwyższe standardy. Kolejny zestaw nie uzgodniony z poprzednimi zestawami i w ogóle nie przystający do pracy przy łóżku chorego.